"Az átlagos szakértő körülbelül annyira pontos, mint egy dartsozó csimpánz"
A magabiztos megmondóemberek valójában megdöbbentően tehetségtelenek - idézik fel Philip Tetlock pszichológus emlékezetes megállapítását a Zaj című könyv szerzői. Részlet.
A magabiztos megmondóemberek valójában megdöbbentően tehetségtelenek - idézik fel Philip Tetlock pszichológus emlékezetes megállapítását a Zaj című könyv szerzői. Részlet.
A könyvek a tudás legkoncentráltabb tárházai a világon. Steven Kotler, a New York Times szerzője a saját munkásságán keresztül mutatja be, mit kap egy olvasó egy blogbejegyzés, egy cikk, egy előadás befogadójaként, és mit egy könyv olvasójaként.
"Barbara Tversky kiváló könyve sétára invitálja az olvasót. Csatlakozzunk hozzá, kószáljunk vele a kogníció erdején át, és hagyjuk meggyőzni magunkat arról, hogy ez a gondolati út éppen olyan, mint egy valódi erdőben tett séta!" - Pléh Csaba ajánlója a Mozgásban az elme című könyvhöz.
A sikerben a kemény munka, a készségek és a szerencse is szerepet játszik, de a pozitív mentális szokások és persze a hozzáállásunk is számít.
„Legalább annyira szüli a kíváncsiság a figyelmet, mint amennyire a figyelem az emlékezést” - ezek Richard Whately dublini érsek bölcs szavai a 19. századból, és ez az alapja az alábbi módszernek is.
Egy friss kutatás alapján most új magyarázatot találhatunk arra, hogy a magányos emberek miért kerülnek a szociális háló peremére. - A legújabb eredmények szerint a magányos emberek agya sokkal aktívabban, sokkal éberebben reagál a veszélyhelyzetekre. Aki hajlamos az elszigetelődésre, egyúttal az átlagnál hajlamosabb az önvédelemre, a védekező viselkedésre is.
A fejlett egészségügyi berendezésekhez való hozzáférés jótékony hatással lehet a gyerekek kognitív képességeire, és az alacsony költségvetésű, vidéki területeket érintő higiéniai programok segíthetik a fiatalok szellemi fejlődését - derült ki a Világbank új jelentéséből.
Brit – pontosabban skót – tudósok az Aberdeeni Egyetemen „hihetetlen” eredményre jutottak kísérleteik során: testünk is részt vesz ugyanis szerintük a gondolkodásban. Ha a jövőre tekintünk előre, akkor például egy kicsit előredőlünk, ha pedig a múltra emlékezünk, akkor egy kicsit hátra. Ennél érdekesebb kísérletek is voltak korábban, amelyeket most a New York Times összegzett.